Review Vichy Dermablend Fluide Corrective Foundation 16HR

În sfârşit a venit vremea sã îi fac un review fondului de ten Vichy Dermablend Fluide Corrective Foundation 16HR, proaspãt lansat şi în România.

În primul rând doresc sã le mulţumesc încã o data celor de la Vichy România pentru cã m-au selectat şi am fãcut parte din prima generaţie (dacã pot spune aşa) care a testat fondul de ten Vichy Dermablend Fluide Corrective Foundation 16HR.

Îmi doream sã încerc acest produs pentru cã îl vedeam în tutorialele Lisei Eldrige, iar ea îl foloseşte frecvent şi îl recomandã.

Dermablend-fluide-corrective-foundation

Despre Vichy Dermablend Fluide Corrective Foundation 16HR

Dacã nu ştiaţi, Dermablend Fluide Corrective Foundation 16HR este un fond de ten creat de cãtre dermatologul american N. Craigs Roberts pentru soția lui care suferea de vitiligo la nivelul feței. Acesta a dorit sã îi ofere un produs care sã îi uniformizez culoarea tenului şi sã acopere zonele depigmentate, şi aşa s-a nãscut Dermablend 🙂

Textura lui este fluidã, finish-ul este mat iar acoperirea este mare (veţi putea aprecia singure dupã ce vedeţi pozele). Conţine 25% pigmenţi corectori, adică de două ori mai mult decât un fond de ten clasic şi promite sã reziste timp de 16 ore fãrã sã încarce tenul.

Prima oarã când l-am pus pe faţã mi-am zis: “off, e prea închis, nu prea e mare diferenţã între ãsta şi Normateint..mãcar se aplicã bine cu mâna..”, pe scurt nu m-a impresionat. Cu timpul insa, mi-am schimbat parerea.

Eu îl aplic prin tapotare cu degetele şi apoi cu pensula mea favoritã de stippling de la Real Techniques îl uniformizez. Îmi place pentru cã îmi uniformizeazã nuanţa tenului care în aceastã perioadã variazã de la alb – galben la roz cu punctuleţe roşii, mai ales în zona cearcãnelor, aripilor nasului şi în bãrbie. Per total creazã un ten odihnit. Parţial poate acoperi şi aluniţele, dupã cum se vede şi în pozã, iar micile zgaibe de faţã dispar ca prin minune 🙂

Pros:
– Putere mare de acoperire
– SPF 35
– Finish mat
– Este buildable
– Se aplicã foarte uşor şi foarte frumos
– Creazã efectul de ten de porţelan chiar şi în zonele cu pori dilataţi
– Poate acoperi roşeaţa, cuperoza şi cearcãnele uşoare
– Rezistã pe ten mai mult de 9 ore
– Merge purtat şi fãrã pudrã

Later Edit: Nu v-am spus un lucru important. Pentru acoperirea fetei si a gatului folosesc o cantitate foarte mica de produs: 1 bob de mazare si jumatate, maxim 2.

Cons:
– Dacã nuanţa nu ţi se potriveşte perfect, poate avea efect de mascã
– Nu este rezistent la transfer
– Este disponibil doar în 4 nuanţe 🙁
– Preţul care variazã între 76 (Bella Dona) lei şi 100 lei
– Este singurul produs din gama Dermablend, mi-ar fi plãcut sã il folosesc împreunã cu pudra de fixare, dar cine ştie…poate în curând vom avea parte de o altã surpriza 🙂

dermablend

Ce pãrere aveţi? Îşi meritã renumele? Aţi încercat produsul?

 

LIKE it & SHARE it!
0

Comments

comments

32 Comments on Review Vichy Dermablend Fluide Corrective Foundation 16HR

  1. Miu Miu
    16 February, 2012 at 11:06 (8 years ago)

    EU am ptimit chiar aucm 5 minute nuanta sand 🙁 e cam inchis…

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      16 February, 2012 at 11:08 (8 years ago)

      Si Nude este putin inchis pentru mine, dar il voi combina!

      Reply
  2. Maria
    16 February, 2012 at 11:12 (8 years ago)

    Ma bucur ca nu am primit fdt pentru ca mie imi era mult prea inchis si arata ft portocaliu pe pielea mea alba. Prima nuanta e minunata si-mi place tare mult sa-l folosesc in acea “saptamana a lunii” cand tenul meu se razvrateste :D.

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      16 February, 2012 at 11:27 (8 years ago)

      Si eu ma gandesc ca daca as avea si prima nuanta as obtine nuanta perfecta pentru mine 😀

      Reply
  3. Anca
    16 February, 2012 at 11:14 (8 years ago)

    1. Paruuuu <3
    2. Ce bine arati fara machiaj, parca esti inca la liceu!

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      16 February, 2012 at 11:29 (8 years ago)

      Anca, esti o draguta!Uneori ma bucur ca arat mai tinerica, alteori mi-as dori sa arat mai matur sa fiu si eu luata mai in serios.. e cu dus si intors. Dar chiar arat de liceu? :p L-am cam terminat de vreo…aaa 5 ani :))) (wow!!)

      Reply
      • Anca
        16 February, 2012 at 11:43 (8 years ago)

        5 ani?! PE BUNE?! 😐 As fi zis 3, cu generozitate.

        Reply
        • Ioana Dumitrache
          16 February, 2012 at 11:54 (8 years ago)

          Uite cine m-a facut sa incep ziua bine :*

          Reply
  4. Alexantza
    16 February, 2012 at 11:47 (8 years ago)

    Ce bine arata fondul de ten! Si tu esti tare dragutica 🙂

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      16 February, 2012 at 11:49 (8 years ago)

      Multumesc :*

      Reply
  5. andreea
    16 February, 2012 at 12:16 (8 years ago)

    Eu n-am avut curajul sa-l pun pe toata fata, ci doar pe barbie (unde am niste probleme) si ca anticearcan. Mi se pare greoi si nici nu-i suport mirosul…O sa-i fac si eu un review cat de curand, mai ales ca sunt foarte curioasa daca acopera si tatuaje asa cum umbla vorba.

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      16 February, 2012 at 12:26 (8 years ago)

      Eu parca tin minte ca mai este un brand care se numeste Dermablend si produce produse care acopera tatuaje…nu stiu ce sa zic despre Dermablend de la Vichy, are acoperire mare si este buildable, dar nu cred ca poate acoperi de tot un tatuaj..

      Reply
  6. Alexandra
    16 February, 2012 at 18:07 (8 years ago)

    Deci…incep sa suspin dupa fondul asta de ten. Tare as face un efort sa mi-l iau si eu…desi e cam scump…Si mai rau este ca ma potrivesc intre nuante..:( Aiurea…
    Pupici!
    PS:Esti o frumoasa cu si fara machiaj! >:D<

    Reply
  7. Georgiana
    16 February, 2012 at 21:45 (8 years ago)

    Wow, tu oricum nu ai nimic de acoperit, dar face pielea asa, ca de revista! Me likes! 🙂

    Reply
  8. oanajelea
    17 February, 2012 at 14:51 (8 years ago)

    Eu recomand tuturor fondul de ten “Wake me up” de la Rimmel London. Pretul este accesibil de la 20 pana la 40 lei iar efectele sunt incredibile mai ales daca aplici umpicut de pudra dupa ce te dai cu fondul de ten pentru un look mat.
    De asemenea, e fluid, se absoarbe foarte repede si are o putere mare de acoperire.

    Am incercat si Dermablend. Initial mi-a placut enorm… Asta pana cand am dat de “Wake me up”. Pur si simplu il ador si e alegerea cea mai buna pentru mine!

    Reply
  9. Adina
    18 February, 2012 at 11:10 (8 years ago)

    imi place review-ul tau!
    chiar ma intrebam cand o sa apara si la noi!

    Reply
  10. alexa
    2 April, 2012 at 22:58 (8 years ago)

    sunt foarte dezamagita de acest fdt,deoarece nu rezista impotriva luciului mai mult de 2-3 ore si are un efect total de masca .simgurul lucru ok la el este k se intinde bine in comparatie cu colorstay.simt k imi incarca foarte tare tenul si imi da senzatia aceea k in curand o sa-mi erupa o multime de cosuri, lucru care se si intampla de obicei cand il folosesc,in plus mirosul este groaznic iar pretul aproape dublu fata de colorstay.cu siguranta nu l-as recumpara imi convine mai mult colorstay din toate punctele de vedere.

    Reply
  11. silvia
    30 August, 2012 at 09:23 (7 years ago)

    Eu mi l-am cumparat chiar sapt trecuta si nu sunt prea impresionata. Mi-am luat Nude ca Opal era prea deschis si evident ca Nude e mult prea inchis, il combin cu Colorstay. Comparativ cu Colorstay pt oily skin mi se pare ca se intinde ceva mai bine, dar cam aici se opresc avantajele. Eu folosesc si pudra matifianta si cu toate astea la sfarsitul zilei imi luceste fata ca un beculet cu Dermablendul, cu Colorstay nu am patit niciodata asta. Puterea de acoperire mi se pare f similara. Deci din punctul meu de vedere tot Colorstay e “tata lor”.

    Reply
  12. Karina
    10 January, 2015 at 15:29 (5 years ago)

    Dermablend aplicat cu buretel nu se compara cu Dermablend aplicat cu degetele ! Eu il folosesc de cand a aparut. Nude ( nuanta 25 ) e perfecta pt un ten neatins de soare. FDT se adreseaza persoanelor cu probleme ale tenului. La cicatrici, pistrui, cuperoza face minuni !
    Daca il aplicati cu buretel umed prin tapotare e minunat. Btw…nu necesita pudra de fixare aplicat asa.

    Reply
  13. Lory's Blog
    4 April, 2015 at 13:12 (5 years ago)

    Nu l-am avut niciodata, insa am vazut pe bloguri diverse pareri. Pentru moment eu prefer un CC Cream, mai ales ca nu ma machiez zi de zi. Insa este de luat in considerare pe viitor! Multumim!
    Pupici

    Reply
  14. Aicin Bubu
    5 April, 2015 at 09:38 (5 years ago)

    Este fondul meu de ten preferat ,il folosesc de mai bine de 3 ani ,cred:D

    Reply
  15. Iulia
    9 April, 2015 at 10:33 (5 years ago)

    Arată foarte frumos pe tenul tău!

    Reply

5Pingbacks & Trackbacks on Review Vichy Dermablend Fluide Corrective Foundation 16HR

  1. […] Aici puteţi vedea o ditamai poza cu mine fãrã sprâncene conturate, iar mai jos vedeţi cum aratã dupã ce le conturez. […]

  2. […] M-am convins pe propria piele de acest lucru, ştiu cum am evoluat în aceşti ultimi doi ani şi doresc sã vã dau doar câteva exemple: tenul meu aratã mult mai bine pentru cã ştiu sã îi ofer produse potrivite, îmi dau seama când o reclamã este mincinoasã, ştiu sã citesc o etichetã, am învãţat sã îmi conturez buzele aşa ca Marilyn Monroe, dar unul dintre cele mai importante lucruri pe care le-am învãţat legate de machiaj a fost cã vedetele de la TV şi din reviste nu au sprâncenele acelea perfecte natural, iar frustrarea mea cea mai mare din adolescenţã a trecut. Acum eu am acele sprâncene perfecte! (dacã doriţi sã vedeţi o pozã cu mine în care nu am sprâncenele conturate pentru a-mi înţelege frustrarea, click aici). […]

  3. […] de ten mineral BeYu. Mult timp nu am renunţat la iubitul meu Dermablend, dar de când a venit vara şi în urma tratamentului cu BHA, tenul meu a început sã se schimbe […]

  4. […] a fondului de ten Normateind, în iarnã m-am îndrãgostit de textura cremoasã a fondului de ten Dermablend, iar de când a venit cãldura folosesc numai fondul de ten mineral de la […]

  5. […] Aici puteţi citi review pentru fondul de ten Dermablend şi aici pentru Rimmel Wake Me Up. Share this: Pin ItEmailLike this:LikeBe the first to like this. Categorie : Sfaturi Etichete : 7 lucruri pe care trebuie sã le ştii când cumperi un fond de ten, ce fond de ten mi se potriveste, cum aleg fondul de ten, cum aleg nuanta potrivita, cum alegi fondul de ten, fond de ten acoperire mare, fond de ten lichid, fond de ten pentru ten gras, fond de ten pentru ten uscat […]