3 remedii pentru unghiile exfoliate

Cu siguranţã multe dintre voi s-au confruntat mãcar o singurã datã în viaţã cu problema unghiilor exfoliate. Şi eu m-am confruntat cu aceastã problemã de curând şi m-am gândit sã împãrtãşesc cu voi cele 3 remedii care au funcţionat pentru mine.

Exfolierea unghiilor se produce din cauza deshidratãrii iar în urma acestui proces unghia îşi schimbã compoziţia. Din punct de vedere chimic unghiile sunt compuse din keratinã (proteinã prezentã şi în straturile externe ale pãrului şi pielii), apã şi grasimi (cam 15%) şi minerale (calciu, fier şi fosfor).

Unghiile au rolul de a proteja vârfurile degetelor, iar cuticulele de a opri pãtrunderea mizeriei şi a bacteriilor care ar putea infecta unghiile.

  1. Ulei de mãsline + Vitamina A + Vitamina E

Vitamina A participã la sinteza proteinelor în organism. Un aport insuficient de vitamina A poate provoaca uscarea cuticulelor şi exfolierea unghiilor.

Vitamina E este un puternic antioxidant care protejeaza celulele organismului de actiunea daunatoare a radicalilor liberi si ofera protectie ca antioxidant pentru vitamina A.

Este recomandatã utilizarea uleiului de mãsline extra-virgin deoarece grãsimea din compoziţia sa are aproximativ aceeaşi compozitţe cu cea a pielii umane şi pentru cã este absorbitã uşor ajutã la pãstrarea umiditãţii în interior. Oferã o hidratare profundã atât cuticulelor, cât şi unghiilor deshidratate.

Eu mi-am fãcut la recomandarea Marinelei Ştefãnescu o mascã preparatã dintr-o ceşcuţã de ulei de mãsline cu 6 picãturi de Vitamina A pe care le-am încãlzit la Bain-Marie (merge şi la microunde). Am stat cu unghiile în aceastã compoziţie 20 de minute şi am repetat operaţiunea la fiecare 4-5 zile timp de 3 sãptãmâni.

Vitamina A se gãseşte la farmacie şi costã 3 lei o sticluţã, iar Vitamina E sã gãseşte sub formã de drajeuri moi. Eu am folosit doar Vitamina A.

sursa foto

2.      OPI Nail Envy Original

Acesta este un tratament pe care îl aplic direct pe unghie fie ca bazã pentru ojã, fie simplu doar pentru întãrire. Conţine calciu şi proteine din grâu care fortificã, protejeazã unghiile subţiate şi previne exfolierea lor.

Folosesc cu conştiinciozitate acest tratament şi în aproape douã luni am reuşit sã îmi vindec aproape complet cele 10 unghii exfoliate. A prevenit 100% exfolierea unghiilor şi voi continua sã folosesc acest produs.

Îl gãsiţi în magazinele Top Line sau online aici.

3.      Vitamine Perfectil

Vitaminele Perfectil mi-au fost recomandate de farmacistã când i-am zis cã am o mare problemã cu exfolierea unghiilor. Am prins o ofertã în Sensiblu şi am cumpãrat douã cutii cu doar 50 lei. Fiecare cutie conţine 30 de pastile, suficiente pentru o lunã.

Perfectil acţioneazã profund prin hrãnirea stratului dermic al pielii, foliculilor pãrului şi rãdãcinii unghiilor prin intermediul sistemului circulator. Fiecare comprimat conţine nutrienţi ce asigurã pãstrarea unui ten curat, a pãrului strãlucitor şi a unghiilor puternice.

Situaţia unghiilor mele era criticã la începutul lunii februarie şi în ordinea în care vi le-am prezentat am încercat cele trei remedii de mai sus care au funcţionat în cazul meu. Este însã nevoie de rãbdare şi de consecvenţã.

Înainte sã închei acest articol vreau sã vã spun cã nu în ultimul rând trebuie sã avem în vedere faptul cã unghiile pot fi întãrite prin schimbãri în alimentaţie.

Alimente care întãresc unghiile: cele bogate în acizi graşi omega, carne, lactate, cereale integrale, fructe de mare, legume şi alimente bogate în biotinã (ouã, migdale, soia).

Atenţie! În cazul în care nu apar îmbunãtãţiri ale aspectului unghiilor nici dupã ce iei vitamine înseamnã cã organismul tãu are dificultãţi de absorţie a nutrienţilor şi ar fi bine sã consulţi medicul.

Dacã v-a plãcut articolul nu uitaţi sã apasaţi butonul de LIKE, iar dacã aveţi şi voi remedii de împãrtãşit cu mine sau cu alte cititoare, vã rog sã o faceţi 😀

Comments

comments

30 Comments on 3 remedii pentru unghiile exfoliate

  1. micsa speranta
    28 March, 2013 at 17:33 (2 years ago)

    multumim.unde este butonu like?ca ma tot uit si nu vad si mi pare rau pupici

    Reply
    • miha.ela
      28 March, 2013 at 20:44 (2 years ago)

      uite sunt in lateral langa articol sub cel de tweet :)

      eu ma confrunt cu lipsa de calciu, fier, dar nu mi se exfoliaza unghiile, sunt moi si atat.
      bun articol!

      Reply
  2. Andreia_vd
    28 March, 2013 at 18:28 (2 years ago)

    Multumim sfaturi utile

    Reply
  3. cristina iacob
    28 March, 2013 at 19:30 (2 years ago)

    multumim pentru sfaturi :)

    Reply
  4. Macy
    28 March, 2013 at 20:18 (2 years ago)

    Util articol:)

    Reply
    • Ioana
      30 March, 2013 at 12:32 (2 years ago)

      Ma bucur sa citesc asta 😀

      Reply
  5. DaNuTzA
    29 March, 2013 at 09:08 (2 years ago)

    multumim pentru sfaturi..si eu am probleme cu exfolierea unghiilor

    Reply
    • Aghinitei Maria
      29 March, 2013 at 12:22 (2 years ago)

      Multumim. Am sa le aplic !

      Reply
  6. Catalina Chingaru
    29 March, 2013 at 15:19 (2 years ago)

    Buna Ioana,
    Chiar am deschis articolul imediat ce am citit titlul pentru ca si eu ma confrunt cu aceasta problema. Bine, de cand ma stiu mi se exfoliaza unghiile, dar ca acum n-am mai patit niciodata, sa se exfolieze pana la mijlocul unghiei!
    De acord cu tine cu vitaminele, si cu perfectil. Dar in ceea e priveste lacurile de unghi…mi se pare ca doar vrei sa faci reclama. Vreau sa mentionez ca unghiile mele s-au exfoliat in asemenea hal de cand le dau cu oja constant de cateva saptamani bune. Deci mi se pare logic ca ojele sunt cele mai daunatoare pentru unghii. Si nu ma asteptam sa incluzi si pasul 2…

    Reply
    • Ioana
      30 March, 2013 at 12:44 (2 years ago)

      Draga Catalina,

      In acest articol eu nu am recomandat nicio oja. Daca arata ca o oja asta nu inseamna ca si este oja. Am recomandat un tratament, un produs special creat sa intareasca si sa previna exfolierea, care nu are culoare si care are ingrediente speciale pentru aceasta problema. Scuza-ma, dar permite-mi sa iti spun ca ai o atitudine ignoranta fata de acest tip de produse.

      Eu doar am prezentat care sunt cele 3 remedii pe care eu le-am folosit. Si vreau sa subliniez ca le-am folosit impreuna pentru ca separat nu cred ca ar fi dat aceste rezultate. Iar in cazul tau s-ar putea sa fie vorba despre o problema de absortie a nutrientilor avand in vedere ca spui ca dintotdeauna ti s-au exfoliat unghiile si cel mai bine ar fi sa consulti un medic.

      Si mai vreau sa mentionez ca nu ar trebui sa fii deloc surprinsa ca am mentionat si pasul 2, eu am relatat in acest articol experienta mea, asa ca nu aveam de ce sa il exclud.

      Totusi sa fim serioase, ridurile nu trec cu uleiuri naturale si creme pe baza de plante, remediile naturiste au si ele efect pana intr-un punct, dar sa nu ne asteptam la miracole…

      Reply
      • Catalina Chingaru
        2 April, 2013 at 12:58 (2 years ago)

        Ai inteles gresit, nici eu nu am zis ca ai fi recomandat vreo oja. Da, corect ca ai dreptul sa expui experientele tale. Dar nu cred in “tratamentele” de intarire si impotriva exfolierii, atata vreme cat am folosit unul (si de la Yves Rocher, nu oricare…) asolut de fiecare data inainte de aplicarea lacului! Sunt profund dezamagita cand vad reclama unui produs de cosmetica ca facand miracole-mi se pare fals (poate de aia mi-am exprimat dezamagirea prea brutal). Intr-adevar, este experienta ta personala, si poate ai avut noroc ca a functionat impreuna cu celelalte. Poate ca doar uleiul de masline si celelalte cu vitaminele A si E au facut toata treaba…

        Reply
        • Cosmina
          18 April, 2013 at 07:14 (2 years ago)

          Nu zice nimeni ca Yves Rocher ar fi bun sau extraordinar :) Iar OPI folsoit de Ioana e tratament, nu oja si da, are niste unghii minunate, char aseara i le-am admirat! <3 asa ca da, OPI functioneaza! :)

          Reply
  7. kriss
    30 March, 2013 at 12:34 (2 years ago)

    Buna Ioana. si eu ma confrunt cu pb asta de cateva zile. culmea este ca unghiile sunt fff tari. atat de tari incat mi se sparg :( voi incerca remediul naturist,sa vad dc da rezultate. momentan sunt numai 3 unghii..sper sa nu se agraveze. f util articolul! MS

    Reply
    • Ioana
      30 March, 2013 at 12:46 (2 years ago)

      Kriss probabil ai unghiile foarte deshidratate si din cauza asta sunt atat de casante. Incearca tratamentul cu ulei de masline poate le mai hidrateaza. Cred ca ai putea sa il faci si la 3 zile

      Reply
  8. MissBodescu
    1 April, 2013 at 13:37 (2 years ago)

    mi-a placut f mult cum ai gradat articolul :) nu am avut timp sa comentez atunci, il citisem si de pe tel, dar am zis ca revin sa iti spun asta :)

    Reply
  9. coco
    4 June, 2013 at 12:44 (2 years ago)

    am avut si eu aceasta problema , cred ca cea mai importanta parte este alimentatia , de cand am schimbat ceva pe acolo , nu mai am probleme cu unghiile si parul !

    Reply
  10. irina
    4 June, 2013 at 12:57 (2 years ago)

    asa bun e?> opi envy?
    eu folsoesc de la l’oreal acum un intaritor si e ok

    Reply
  11. Anca Crisan
    4 June, 2013 at 14:41 (2 years ago)

    Multumim pt. articol, este foarte util.Si eu ma confrunt cu aceasta problema, unghiile mele sunt foarte tari, se exfoliaxa si cuticulele sunt destul de uscate.O sa incerc si eu uleiul de masline.Am aplicat de cateva saptamani un tratament de la Farmec, nu mai e asa rau dar totusi nu s-a remediat problema:)

    Reply
  12. Aluculesei Brindusa
    4 June, 2013 at 15:57 (2 years ago)

    multumesc mult de articol ,chiar imi trebuia si mie ceva pentru unghii caci mereu mi se rup si nu ajung niciodata sa creasca cat de putin!

    Reply
  13. Delia
    5 June, 2013 at 08:01 (2 years ago)

    Si eu am probleme cu ele de cand ma stiu :( am incercat si cu tratamente din magazin (Orly, OPI) si cu ulei si cu vitamine, dar n-am prea avut noroc. Pur si simplu cred ca am unghii de calitate proasta :))

    Reply
  14. sas.oana.75@facebook.com
    22 July, 2013 at 11:42 (2 years ago)

    Buna fetelor…mie OPI nu mi-a fost bun:(, iar a treia varianta mi-e frica sa o incerc sa nu isi face de cap firele de par si sa nu mai scap de ele;) si unghiile sa-mi ramana la fel.
    Sper macar sa vad un rezultat de la prima varianta.

    Reply
    • Ioana
      23 July, 2013 at 08:43 (2 years ago)

      Cel mai bine ar fi sa stai de vorba cu un medic. Iti dai seama ca nu ar pune pe piata niste vitamine care sa dea pilozitate. Mi se pare atat de puerila aceasta idee :)))

      Reply
  15. mihaela
    23 July, 2013 at 19:10 (2 years ago)

    Uleiul de masline se refolosese sau se consuma in fiecare seara cate jumătate de cescuta?

    Reply
    • Ioana
      24 July, 2013 at 19:36 (2 years ago)

      Nu, nu se consuma. Il incalzesti si iti bagi unghiile in el pentru 20 de minute. Apoi il arunci si peste 4-5 zile faci alta masca

      Reply
      • mihaela
        30 July, 2013 at 09:19 (2 years ago)

        Merci, desigur ca nu se consumă, vroiam sa spun ca dupa ce se utilizeaza o singură data se aruncă, mi se pare cam mare risipa…

        Reply
  16. dumi
    28 August, 2013 at 13:42 (2 years ago)

    mie mi se exfoliaza doar o unghie. cred ca am o problema, pt ca,ma doare radacina unghiei, daca apas sau ma lovesc, chiar si usor. in rest celelalte unghii sunt ok.

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      28 August, 2013 at 17:17 (2 years ago)

      Si mie mi se exfoliau doar unghiile de la degetele mijlocii. Insa, daca spui ca simti si o durere cred ca cel mai bine ar fi sa faci o vizita la medic, poate este vorba de ceva mai grav si nu este bine sa lasi netratat.

      Reply
  17. dumi
    29 August, 2013 at 19:34 (2 years ago)

    multumesc pentru sfat. e vorba de unghia degetului mijlociu de lamana dreapta. doar ca nu stiu la ce medic sa merg, pentru ca medicul defamilie nu m-a ajutat prea mult. satazi cineva mi-a spus ca ar putea fi vorba de o ciuperca localizata sub unghie. voi merge la un alt medic pentru un slt sfat.

    Reply
  18. Myrvold Laura Loredana
    27 June, 2014 at 06:48 (1 year ago)

    Bune sfaturile tale, multumim ! Eu am aceiasi problema, unghiile sant moi si se exfoliaza in permanenta..mi-am cumparat recent lacul Nail Care-Calcium Gel de la Flormar si functioneaza..e un lac incolor foarte rezistent si arata super pe unghii..de asemeni pe langa baile cu ulei de masline si vitamine mai recomand ca dupa ce folositi oua ( mai ales cele de tara) sa nu aruncati cojile acestora. Se pot spala in apa calduta , apoi usca si se rasnesc intr-o rasnita de cafea pina se obtine o pudra din care luati jumatate de lingurita zilnic sau o lingurita rasa. Cojile de oua sant cea mai mare sursa de calciu si vitamine pt. par, oase, dinti si unghii . :)

    Reply
  19. Andreea
    28 December, 2014 at 13:59 (8 months ago)

    Si unghiile mele aratau groaznic, trebuia sa le tai mereu, pentru a nu mi se mai exfolia. Cum am scapat? Am facut sacrificiul suprem pentru o fata :)) Am stat fara oja, lac sau orice alt tratament timp de aproape doi ani. Bine, nu continuu, la diverse evenimente imi faceam manichiura, dar cand ajungeam acasa aveam grija sa mi le curat repede si sa mi le dau cu ulei de masline. Bine, nu ar fi fost nevoie sa stau atat fara oja, insa imi pierdusem indemanarea si imi lua cam mult sa imi fac manichiura, asa ca renuntam. Dar aveam unghiile mereu aranjate si varfurile erau atat de albe incat de la distanta pareau ca sunt facute french. Acum sunt mai relaxata, imi fac unghiile in fiecare saptamana si imi fac mereu timp sa aplic cate un tratament.

    Personal, nu sunt de acord cu vitaminele pt unghii. Ma rog, sunt pentru piele, unghii si par, pentru ca la mine chiar a intarit firul de par si chiar daca ma epilam cu ceara, cand crestea parea ras. Nu va creste mai mult par, pentru ca nu sunt pe baza de hormoni, insa organismul nu stie sa faca diferenta: am vitaminele astea, intaresc doar firele de par de pe cap. Chiar si medicul meu dermatolog mi-a confirmat acest lucru. Vitaminele pt unghii pot fi orice fel de vitamine care contin mineralele necesare unghiei.

    Reply