Sunday beauty secret

M-am tot gândit ce secret de frumuseţe să aleg pentru ultima zi din Săptămâna secretelor de frumuseţe deoarece voiam sa închei într-un mod epic, însă m-am gândit să iau în serios cererea Florentinei şi să nu mă opresc aici cu dezvăluirea micilor trucuri de frumuseţe, şi astfel a luat naştere o nouă rubrică pe blog: Beauty secret of the week 🙂

Însă astăzi vreau să aduc în atenţia voastră un gest pe care multe dintre noi îl facem şi care fără să ştim dăunează unui produs esenţial în trusa de machiaj: rimelului pentru gene. Multe dintre noi (spun noi pentru că nici eu nu ştiam până de curând) efectuăm acea mişcare sus-jos când vrem să mai luăm puţin produs pe periuţa rimelului, fără să ştim că de fapt această mişcare dăunează produsului pentru că introduce aer în tub, îi schimbă consistenţa şi îl face să se usuce mai repede. Corect este să deşurubăm periuţa, să o scoatem 1cm din tub şi să efectuăm mişcări circulare de luare a produsului de pe pereţii tubului. Piece of cake, nu?

 

Cum vi s-a părut acest articol? Îi daţi o notă, vă rog? Să zicem că 5 înseamnă – foarte util, iar 1 – deloc util :)

***

Follow me on INSTAGRAM & BLOGLOVIN<3

LIKE it & SHARE it!
0

Comments

comments

14 Comments on Sunday beauty secret

  1. Mihaela Bolea
    24 November, 2013 at 15:29 (6 years ago)

    Aşa cum ne-ai obişnuit, trucuri extrem de utile 🙂
    5 – cu mulţumiri, Ioana! 🙂

    Reply
  2. Macy
    24 November, 2013 at 15:33 (6 years ago)

    E un sfat util deci ii dau nota 5, am citit despre acest sfat intr-o revista acum mult timp, nu mai stiu exact de cand si l-am aplicat imediat. De obicei cand aflu ceva nou si util aplic imediat 😀

    Reply
  3. Dalia
    24 November, 2013 at 15:41 (6 years ago)

    Super bun trucul 😀

    Reply
  4. Allina D
    24 November, 2013 at 18:41 (6 years ago)

    Chiar nu stiam…5!!! 🙂

    Reply
  5. Diana
    24 November, 2013 at 20:09 (6 years ago)

    un sfat stiut candva, dar probabil il faceam doar uneori, inconstient…
    5, pentru readucere aminte 😀

    te pup si o saptamana productiva! 😀

    Reply
  6. Flory Florentina
    24 November, 2013 at 21:53 (6 years ago)

    Super truc. Nota 5 ca de obicei. Multumesc pt ca ai tinut cont de parerea mea. O sa astept cu nerabdare fiecare beauty secret of the week. :*

    Reply
  7. lulu
    26 January, 2014 at 10:02 (6 years ago)

    Din pacate nu mai aflu nimic nou cand intru pe blogul tau.Cand erai pe celalalt blog intram cu placere,dar acum mi se pare superficial si peste tot numai reclame.Pacat de tine Ioana….

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      26 January, 2014 at 11:01 (6 years ago)

      Chiar m-am plictisit sa ma trezesc din cand in cand cu cate un mesaj de genul “peste tot numai reclame” si ma mira ca spui asta la un articol in care nu este mentionat niciun brand. M-am saturat de astfel de judecati superficiale. Mie cand nu imi place ceva apas butonul rosu cu x din coltul de sus dreapta. Te sfatuiesc sa faci si tu la fel, caci sigur vei fi mai fericita 🙂

      Reply
      • lulu
        26 January, 2014 at 11:07 (6 years ago)

        Nu m am referit doar la postul de azi,ci in general pentru ca te citeam de mult,dar na,probabil asa ai mai multe colaborari,etc.Mai usor cu tonul asta ca nu te am insultat sau chestii mai grave,ci doar mi am spus parerea avand in vedere ca blogul este public.Stai linistita ca sunt fericita oricum,doar ca am mai sters un blog din lista mea.

        Reply
  8. Clarra
    26 January, 2014 at 10:33 (6 years ago)

    Stiam de acest truc de ceva vreme, dar e foarte bine ca l-ai mentionat, sa fie de folos tuturor.
    Apropo, cuvantul “mascara” cu sensul de rimel exista in dictionarul limbii romane, a fost introdus in anul 2000, in marele dictionar de neologisme 😉 (uite, il gasesti si aici: http://dexonline.ro/definitie/mascara)

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      26 January, 2014 at 10:59 (6 years ago)

      Da mai, Flori uite ca ai dreptate! Chiar nu vazusem! Mersi :*

      Reply
  9. candrea nadia alina
    26 January, 2014 at 16:03 (6 years ago)

    super! 5points, multumim!!!

    Reply