Review Make Up For Ever HD Powder

Folosesc pudra HD Make Up For Ever de aproape doi ani şi pot spune împăcată că a devenit unul dintre produsele indispensabile din trusă. Ştiu că este un produs controversat, la fel ca toate produsele HD de altfel, însă folosit aşa cum trebuie (sau cu grijă) poate aduce multe beneficii unui machiaj.

 

Despre produs

Gamele HD aduc pe scena machiajului o nouă generaţie de produse cu formule innovative care creează un machiaj invizibil atât pentru camerele de filmat HD, cât şi pentru ochiul liber.

Make Up For Ever HD Powder este o pudră alba, extrem de fină care spre deosebire de pudrele libere clasice foşneşte dacă o freci între degete. Este disponibilă într-o singură culoare şi nuanţă pentru că are proprietatea de a se adapta perfect oricărui ton şi nuanţă de ten fără a schimba sau influenţa în vreun fel culoarea fondului de ten.

În plus, această pudră a câştigat de trei ori premiul pentru cea mai bună pudră translucidă.

Ingrediente

Ingredientul principal al acestui produs este pudra minerală de silica dispusă în microparticulele în formă de sferă.

De ce în formă de sferă? Sînziana Iaru, profesoara mea de curs de la Monroe Make-up Academy, mi-a explicat că atunci când produsele HD sunt aplicate pe ten, particulele siliconate în formă de sferă se vor aşeza tot în acest fel pentru a crea un aspect perfect şi invizibil atât camerelor HD, cât şi ochilui liber.

Produsul nu conţine talc, parabeni sau alt tip de ingrediente. Doar silica mineral şi tocmai de aceea sunt persoane care consideră că produsul nu îşi justifică preţul.

Mod de utilizare

Cel mai răspândit şi recomandat mod de a o folosi este ca produs de fixare pentru fond de ten şi corector, înainte de aplicarea fardului de obraz, a pudrei de conturare şi a iluminatorului; adică un fel de primer uscat pentru produsele pudră.

Se recomandă aplicarea unei cantităţi foarte mici cu ajutorul unei pensule de tip kabuki cu perii tăiaţi circular, prin mişcări circulare. Mai bine se aplică straturi fine şi subţiri de produs până se ajunge la rezultatul dorit decât o cantitate foarte mare cu riscul de a crea acele pete albe.

Dacă simţi că ai aplicat prea mult produs, îndepărtează excesul cu ajutorul unei pensule curate tot prin mişcări circulare.

Niciodată nu folosi pudra HD ca pat de pudră pentru zona de sub ochi pentru un machiaj în culori intense care au fall-out destul de mare. În acest caz, petele albe vizibile doar în fotografiile făcute cu blitz sunt inevitabile!

Pudra HD poate fi folosită direct pe ten pentru a netezi aspectul său, sau peste fondul de ten. Ea este invizibilă, însă are o proprietate specială de a crea aspectul de flawless.

Despre ambalaj

Ambalajul a fost schimbat anul acesta iar acum este mult mai practic şi mai uşor de folosit graţie sistemului care împiedică irosirea inutilă a unei cantităţi mai mari de produs decât este nevoie. Este greu de explicat, aşa că vă las cu pozele.

 

Impresii

Prefer această pudră pentru că are proprietatea de a fixa produsele aplicate pe ten fără a le schimba culoarea sau proprietăţile. De asemenea, este cea mai eficientă pudră matifiantă pe care am folosit-o în ultimii doi ani şi din impresiile pe care le-am schimbat cu alţi make-up artişti, se pare că face parte din categoria celor mai bune pudre pentru matifiere.

Pe lângă faptul că matifiează bine, nici nu usucă tenul şi nu apar insuliţe cu zone uscate. In plus, graţie tehnologiei care captează foarte multă lumină, minimizează aspectul liniilor fine şi al ridurilor.

Concluzii şi recomandări

Eu folosesc acest produs atât pentru mine, cât şi pentru machiajele pe alte persoane. Îl aleg mai ales în cazul unui ten uleios sau cu mult sebum, în cazul tenurilor cu imperfecţiuni pentru că reflectă foarte bine lumina creând un efect neted şi fără probleme şi în cazul ridurilor deoarece textura extrem de fină nu le evidenţiază deloc.

Eu prefer să o aplic cu o pensulă cât mai bogată şi cu perii rotunjiţi în cantităţi foarte mici până ajung la rezultatul dorit. Dacă ţi se întâmplă să îţi apară acele pete albe pe faţă înseamnă că ai aplicat prea mult produs. În acest caz, ar trebui să îndepărtezi excesul cu ajutorul unei pensule curate prin mişcări circulare.

Gamele HD reprezintă o nouă generaţie de produse de machiaj menite să ne uşureze munca. Nu trebuie să le ocolim şi să ne temem de ele, ci să învăţăm să le folosim corect şi să ne bucurăm de îmbunătăţirile pe care le aduc aspectului final al unui machiaj.

Urmează un review al fondului de ten Make Up For Ever HD, sunteţi interesate?

Preţ aprox. 140 lei (în Sephora)

Cantatitate 8,5g

LIKE it & SHARE it!
0

Comments

comments

28 Comments on Review Make Up For Ever HD Powder

  1. Alice wonders
    9 December, 2013 at 12:34 (7 years ago)

    Abia astept sa o pun si eu la treaba!

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      9 December, 2013 at 13:00 (7 years ago)

      Sunt curioasa ce parere o sa ai despre ea 🙂

      Reply
      • Alice wonders
        11 December, 2013 at 11:29 (7 years ago)

        Ca prima impresie, daca un anticearcan intra putin in ridurile fine, iar apoi aplic pudra, parca se schimba tot aspectul zonei de sub ochi. E totul mai neted, mai smooth. Daamn!

        Reply
  2. Macy
    9 December, 2013 at 12:36 (7 years ago)

    Interesanta pudra. Chiar ma intereseaza un review la fondul de ten pentru ca alesul inca nu l-am gasit si cine stie poate fi el urmatorul 😀

    Reply
  3. Adina
    9 December, 2013 at 13:11 (7 years ago)

    Si eu sunt nerabdatoare sa o incerc, chiar m-am bucurat sa o vad 😀

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      9 December, 2013 at 13:26 (7 years ago)

      Oh! Si eu la fel! Acum o pot lasa pe cea mai in trusa si o pot folosi pe cea mica pentru mine. Ca sa nu mai zic ca este atat de usor de transportat in calatorii!

      Reply
  4. Catalina.A
    9 December, 2013 at 13:16 (7 years ago)

    Chiar eram interesata de pudra asta. Ma bucur ca ai facut review, si abia astept pe cel al fondului de ten. Ai incercat eyelinerul MUFE? Sunt curioasa cum e…

    Reply
  5. Milena
    9 December, 2013 at 13:39 (7 years ago)

    super util, abia astept sa o testez. mai ales ca eu am un ten gras, cred ca mi se va potrivi de minune. multumesc pentru sfaturile de aplicare, o sa le folosesc sigur. te pup!

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      9 December, 2013 at 13:40 (7 years ago)

      Cu mare drag! Sunt aici daca mai ai nevoie de sfaturi 🙂

      Reply
  6. Delia
    9 December, 2013 at 14:22 (7 years ago)

    Eu am incercat-o cand am facut cursul de auto-machiaj chiar la MUFE. Totusi, am observat ca se aseza in ridurile foarte fine de sub ochi, ceea ce nu m-a incantat in mod deosebit. In rest mi s-a parut super fina si discreta.

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      9 December, 2013 at 14:39 (7 years ago)

      Secretul pentru a nu se strange in niciun fel de pliu este aplicarea cantitatii potrivite. Cum iti dai seama cand ai aplicat suficienta pudra? Zona este fina si neteda, fara nicio portiune lipicioasa 🙂

      Reply
  7. Dee's Boudoir
    10 December, 2013 at 11:28 (7 years ago)

    Abia astept sa o testez, dar mai ales sa o compar cu Banana Powder (care-i preferata mea momentan):D. Foarte bun articolul. Te pup!

    Reply
  8. Lamiita
    10 December, 2013 at 14:47 (7 years ago)

    Avem incredere in experienta ta in domeniu

    Reply
  9. Mihaela Bolea
    10 December, 2013 at 20:37 (7 years ago)

    Ioana, îţi mulţumesc tare mult pentru review! 🙂

    Reply
  10. Andreea A
    11 December, 2013 at 12:49 (7 years ago)

    Eu o folosesc de trei zile si no me gusta! O folosesc doar pentru fixarea anticearcanului si nici nu se compara cu Banana Powder de la Ben Nye, pe care o folosesc de obicei.

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      10 January, 2014 at 11:09 (6 years ago)

      Daca anticearcanul este prea cremos vezi ca exista posiilitatea sa absoarba prea mult produs.

      Reply
  11. ioana
    26 January, 2014 at 22:32 (6 years ago)

    Cum folosesc? Intai fond de ten apoi pudra ?sau…….? Am ten gras

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      27 January, 2014 at 07:39 (6 years ago)

      Da, mai intai fondul de ten daca folosesti fondul de ten. Insa ai grija sa nu fie prea cremos pentru ca astfel absoarbe prea mult produs. In general este bine sa fie aplicata pe uscat. Daca Fondul de ten pe care il folosesti este prea cremos, aplica un strat fin de pudra obisnuita si apoi pudra HD.

      Reply
  12. ioana
    27 January, 2014 at 12:14 (6 years ago)

    Multumesc! Fondul de ten e de la aceeasi firma pt ten gras

    Reply
  13. Liz Luca
    29 January, 2014 at 10:34 (6 years ago)

    Din cauza ta, honey, sunt acum atat de incantata de ea. Dupa sculpting, iluminator, anti-cearcan, toate alea, ai aplicat pudra asta si efectiv, s-a transformat totul. O sa strang un pic din dinti si o sa mi-o iau. Te puuup

    Reply
  14. ioana
    30 January, 2014 at 16:19 (6 years ago)

    Vreau si eu produsele astea doua nu mai cum sa le procur(pudra minerala si fond ten matifiant) sunt din braila si nu e sephora ma puteti ajuta?

    Reply
  15. Dana
    27 May, 2014 at 20:16 (6 years ago)

    Chiar eram curioasa si ma bucur ca am gasit review-ul tau. 🙂 Ti-am vazut machiajele, ti-am citit sfaturile asa ca am incredere. Am pudra in varianta mini si sincer habar nu aveam care ii este potentialul, nu stiam exact ce este o pudra hd, acum m-am lamurit.Singura problema care a mai ramas e ca eu irosesc o gramada produs pentru ca fiind ambalajul micut nu pot sa bag pensula in el si sunt nevoita sa torn pudra in palma. :)) Si nici asa nu mi se pare ok pentru ca simt si vad ca pudra nu se prea “lipeste” de pensula si tinde sa zboare in loc sa ajunga pe tenul meu. Dar ii vin eu de hac… :))

    Reply
  16. Iulia
    28 March, 2015 at 10:45 (5 years ago)

    Un articol foarte bine argumentat! Eu momentan folosesc pudra pulbere HD de la Nyx, dar sunt dispusă să îi acord și acesteia o șansă! 😀

    Reply