Ultima ispravă de la şcoala de machiaj – Machiajul de fotografie

Iată că a venit momentul să vă arăt care mi-a fost ultima ispravă din cadrul cursului de machiaj de la Monroe Make-up Academy susţinut de Sînziana Iaru – machiajul de fotogafie.

Machiajul de fotografie

Acest tip de machiaj este după părerea mea chiar mai intens decât cel de sculptare. Conturarea trebuie făcută cu produse cremoase peste care adăugăm şi produsele pudră, se pune foarte mare accent pe luminozitatea tenului şi detalii, iar ochii şi buzele trebuie foarte, foarte bine conturate.

Nu vreau să se nască polemici şi pe blogul meu (aşa cum s-a întâmplat pe al Adinei) despre principiul “dacă îţi evidenţiezi ochii, atunci alege ceva natural pentru buze şi invers”, pentru că aceasta este o recomandare generală pentru neprofesionişti, adică persoane care nu au îndemânarea sau cunoştinţele necesare unei aplicări corecte a machiajului indiferent de situatie. Iar apoi mai intervin şi preferinţele persoanale care diferă de la om la om şi acelea nu trebuie discutate, căci frumuseţea este subiectivă.

După cum spunea Sînziana, respectă regulile ca un profesionist şi încalcă-le ca un artist.

Îi  mulţumesc încă o data Adinei că a acceptat să mai fie modelul meu. Aş vrea sa o pot machia zilnic dacă ar fi posibil!

Şi mai ales vreau să mulţumesc profesoarei mele, Sînziana Iaru, pentru că nu mi-a înşelat niciun moment aşteptările, ba chiar s-a ridicat deasupra lor, pentru că s-a dăruit 1000% acestui curs şi pentru că mi-a dezvăluit atâtea secrete şi tehnici utile pe care nu aş fi avut ocazia să le deprind altundeva. Sper  că este mulţumită de mine şi de evoluţia mea, căci eu simt în continuare că am făcut cea mai bună alegere!

Machiajul de fotografie

Vezi şi alte isprăvi aici, aici şi aici

Follow me on BLOGLOVIN & INSTAGRAM!
LIKE it & SHARE it!
0

Comments

comments

23 Comments on Ultima ispravă de la şcoala de machiaj – Machiajul de fotografie

  1. Ani
    5 February, 2014 at 15:49 (4 years ago)

    Adina este foarte frumoasa si cred ca e un model pe care oricare make-up artist poate face chestii memorabile. Pentru un machiaj de fotografie mie mi se pare foarte ok, cand vrei o poza ca de top model normal ca faci niste lucruri mai artistice, care inseamna uneori si exagerare. Si eu care am oroare de make-up-uri incarcate, daca e sa imi fac o poza pe care sa o pun “in rama”, tot asa ceva as alege ca si machiaj.

    Reply
  2. Ana Onofrei
    5 February, 2014 at 16:10 (4 years ago)

    foarte dragut machiajl! O prinde extraordinar de bine 😀

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      5 February, 2014 at 22:06 (4 years ago)

      Multumesc, ma bucur foarte mult ca iti place! Te pup

      Reply
    • Ioana Dumitrache
      5 February, 2014 at 22:09 (4 years ago)

      Intr-adevar, Adina este iesit din comun de frumoasa. Sunt o norocoasa ca m-a lasat sa o machiez 😀

      Reply
  3. Beauty by Coco
    5 February, 2014 at 21:52 (4 years ago)

    Draga mea, draga, da ai talent nu gluma. Felicitări!
    Acum ai si dovada ca ai făcut alegerea ideala când ai decis sa mergi la acest curs.
    Cat despre polemici…draga mea, de acasă din fotoliu semidocții pot comenta multe…
    Eu cred cu îndârjire ca Machiajul este o arta si in mâinile unui artist devine o creație de necontestat.
    Adina este foarte frumoasa nemachiata, dar machiajul creat de tine ii accentuează frumusețea si ii adaugă un plus de mister.
    M-as lăsa pe mâinile tale de artist oricând! 🙂

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      5 February, 2014 at 22:12 (4 years ago)

      Esti o draguta.
      Iar eu te-as machia oricand. Si nu este o invitatie aruncata din politete, este o dorinta asa ca vezi cum te organizezi sa mi-o indeplinesti.
      Te puup

      Reply
  4. Macy
    5 February, 2014 at 22:07 (4 years ago)

    Imi place machiajul pe care l-ai facut Adinei, love, love, love 🙂

    Reply
  5. federova
    5 February, 2014 at 22:17 (4 years ago)

    Foarte fan machiajul dar ai avut si model de model, superba Meg! 😛

    Reply
  6. Flory Florentina
    6 February, 2014 at 07:12 (4 years ago)

    Superb machiajul iar Adina o frumoasa. :*

    Reply
  7. Alina
    6 February, 2014 at 08:45 (4 years ago)

    Din toate machiajele de la scoala postate, acesta e favoritul meu. Imi place machiajul ochilor foarte tare. Pupici

    Reply
  8. coco
    6 February, 2014 at 11:38 (4 years ago)

    rujul este nuanta mea preferata, ce ai folosit?

    Reply
  9. Mihaela Bolea
    6 February, 2014 at 22:20 (4 years ago)

    Superb machiaj, model perfect! ♥

    Reply
  10. Simona
    13 February, 2014 at 09:30 (4 years ago)

    Am cea mai frumoasa verisoara din lume(pe Adina)! <3

    Reply
  11. Tina
    15 February, 2014 at 19:25 (4 years ago)

    Nu te supara dar fata din imagine arata ca un travestit ! Machiajul e mult, gros si foarte colorat. E super frumoasa nemachiuata, Machiajul potrivit ar fi facut-o FABULOASA!

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      16 February, 2014 at 14:25 (4 years ago)

      Si presupun ca imi spui asta din perspectiva unui profesionist, nu? Mai ales in machiajul de fotografie. Daca nu, imi pare rau dar nu voi lua in considerare sugestiile tale.

      Reply
  12. Tina
    17 February, 2014 at 18:56 (4 years ago)

    De ce esti copil? Realizezi ca suntem cu totii diferiti si ca avem fiecare un mod unic de-a privi lucrurile? Accepta o parere, indiferent a cui e. Ca doar postul asta nu se adresa doar profesionistilor in make-up , nu? Sunt un vizitator al acestui site si mi-am exprimat parerea.
    Este un machiaj pur romanesc, pe care-l vad la 85% din machiozele romance. Linia de eyeliner ridicata usor in coltul ochilor, vesnicul ruj rosu corai, foarte tipator. E lucrat frumos, curat, insa culorile sunt alese gresit. Daca bag poza asta in photoshop si scad din saturatie, probabil ar fi un machiaj mult mai bun. Foloseste neutre la ochi cand ai un ruj puternic pe buze iar in cazul modelului de mai sus as fi renuntat la conturul pleoapei fixe ( cea de jos ).si la conturul usor peste forma ei naturala a buzelor. Hai sa fim frumoase cu mai putin…Less is more !

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      17 February, 2014 at 20:17 (4 years ago)

      Nu vreau sa insist, dar este clar ca nu stii nimic despre machiajul de fotografie. Oricum parerea ti-o respect, doar ca nu sunt de acord cu ce spui tu. Nu ai inteles esenta.

      Reply
  13. Tina
    19 February, 2014 at 17:15 (4 years ago)

    Am 41 de ani si locuiesc in Germania din 91. Lucrez ca si make-up artist tot de-atunci si-am colaborat cu fotografi …foarte buni. Sunt specializata pe beauty si fashion. Lucrez cu doua agentii: Cestine Agency si Starwork Artists, ambele din Statele Unite. Portofoliul meu este pe ambele siteuri. Crede-ma, un fotograf bun vrea sa vada textura pielii, Acum ti-am dat toate detaliile despre mine pentru ca… “este clar ca nu stii nimic despre machiajul de fotografie” – m-a iritat un pic. Unii , printre care si tu, pur si simplu nu vor sa cedeze de la aceasta pitipongeala nationala…

    Reply
  14. Lucica Lazar