Smoky eyes make-up

Începând cu Cleopatra care îşi contura puternic ochii cu o substanţă numită mesdemet la egipteni şi kohl la arabi (şi care era preparată din derivaţi de plumb, galenă şi ceruzit), femeile din întreaga lume au fost cucerite şi fascinate de-a lungul secolelor de diferite moduri de a purta machiajul smoky eyes.

Combinând elemente specifice fiecărei perioade, machiajul smoky eyes a evoluat odată cu tendinţele şi a rămas în topul preferinţelor. Chiar şi acum cele mai multe cereri pe care le primesc make-up artiştii sunt pentru machiajul fumuriu.

Iată doar câteva exemple din evoluţia machiajului smoky de-a lungul ultimelor decade:

Modelul meu de astăzi este Raluca Popescu, iar fotografiile sunt realizate în studio-ul ei din str. Sf. Ilie, nr. 10. Vă prezint o variantă glamour a machiajului smoky eyes, în care am pus accent pe evidenţierea nuanţei irisului ochilor şi pe strălucirea tenului.

Sper să vă placă şi dacă aveţi întrebări, le aştept în căsuţa de comentarii 🙂

LIKE it & SHARE it!
0

Comments

comments

18 Comments on Smoky eyes make-up

  1. Tone Monica
    25 February, 2014 at 09:07 (4 years ago)

    foarte frumos!

    Reply
  2. Oana
    25 February, 2014 at 09:57 (4 years ago)

    Buna,
    Ce fard ai folosit pentru partea de sus a pometilor si pentru arcada de sub spranceana? ( ma refer la cel alb stralucitor ) pune foarte frumos in evidenta trasaturile. Felicitari!

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      25 February, 2014 at 10:04 (4 years ago)

      Buna Oana,

      Pentru ambele zone am folosit acelasi produs: o pudra iluminatoare Paris Berlin cu reflex roz.

      Multumesc, te pup :*

      Reply
  3. Oanna Maria
    25 February, 2014 at 10:22 (4 years ago)

    Arata foarte bine! Imi place :D.
    As vrea sa te intreb ceva off topic, daca se poate. Te-ai gandit sa faci ttema blogului responsive si pt mobil? :D. E destul de greu de citit pt ca fie trebuie sa rotesc telefonul, fie sa dau zoom si sa plimb stanga-dreapta..

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      25 February, 2014 at 10:28 (4 years ago)

      Offf, mi s-a mai spus dar sincer nu stiu cum se face. Insa promit sa gasesc pe cineva care stie sa faca asta si sa se ocupe de problema. Te pup!!

      Reply
  4. Lucia
    25 February, 2014 at 10:29 (4 years ago)

    Foarte frumos, Ioana! I love a good smokey eye <3!
    Te pup!

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      25 February, 2014 at 10:50 (4 years ago)

      OMG, omg! Daca tu spui asta, este un mega compliment pentru mine <3

      Reply
  5. Eva Luna
    25 February, 2014 at 11:12 (4 years ago)

    So pretty! ❤ That’s exactly my type of make up,so sexy and mysterious 😉

    Reply
  6. Adina
    25 February, 2014 at 11:34 (4 years ago)

    Ce frumos a iesit! Si Raluca e tare frumoasa!

    Reply
  7. Delia
    25 February, 2014 at 12:09 (4 years ago)

    Minunat 🙂

    Reply
  8. Dara
    25 February, 2014 at 15:45 (4 years ago)

    Imi place mult machiajul. Esti foarte talentata si abia astept sa ma machiezi si pe mine intr-o zi. 🙂

    Reply
  9. Sev
    25 February, 2014 at 16:10 (4 years ago)

    Nu stiu daca machiajul este de vina sau pur si simplu trasaturile,insa mi se pare ca semanati foarte mult 😀
    P.S. super machiajul!

    Reply
  10. Gânța Anamaria
    26 February, 2014 at 01:25 (4 years ago)

    Chiar imi place, ff frumos ♥esto o scumpa.

    Reply
  11. Adina//SeptembrieJoi
    1 January, 2015 at 21:02 (3 years ago)

    Wow, cum de am ratat eu articolul asta pana acum?! Foarte misto ti-a iesit, acum ca o stiu si pe Raluca in persoana pot sa apreciez si mai bine cum i-ai accentuat trasaturile si ochii frumosi.
    Super, Ioana, ca intotdeauna!

    Reply
  12. Sunshine Elena
    1 January, 2015 at 22:17 (3 years ago)

    Un machiaj superb!
    Am o curiozitate la extensii de gene mai folositi si rimel sau nu?
    Multumesc, pup!

    Reply