Machiaj de ocazie pentru ochii verzi

Pentru că a început perioada evenimentelor speciale, m-am gândit ca înainte de weekend să vă prezint un machiaj potrivit persoanelor cu ochii verzi, care să vă servească drept inspiraţie în cazul în care vă pregătiţi de petrecere.

Machiajul de ocazie poate fi unul mai puternic, trebuie să fie complementar ţinutei şi accesoriilor (şi nu asortat cu acestea) şi foarte rezistent.

Persoanelor cu irisul verde li se potrivesc foarte bine culorile care au în componenţa lor pigment roşu: maro, brun, toate nuanţele de portocaliu, roşu, roşu-carmin şi toate nuanţele de roz şi mov. De exemplu, dacă vor folosi dermatograf maro în loc de negru, contrastul va fi unul mult mai frumos – evident, dar blând în acelaşi timp.

Verde pentru ochii verzi? Se poate. Dacă ai ochii verzi te poţi machia şi cu verde dacă foloseşti altă culoare pentru a neutraliza nuanţa irisului. De exemplu: dermatograf verde şi fard pe linia inferioară a genelor, creion alb pe conjunctivă şi fard mov intens pe pleoapa mobilă.

Pentru machiajul de mai jos am folosit tonuri de portocaliu, roşu maroniu şi maro.

Ştiu că mă veţi întreba ce ruj am folosit, nu-mi mai amintesc exact nuanţa dar este un L’Orèal Paris Color Riche 🙂

Sper că vă place machiajul, că am demontat mitul conform căruia dacă accentuezi buzele machiajul ochilor trebuie să fie mai natural şi invers, şi că vă va servi drept inspiraţie dacă aveţi vreun eveniment important.

Produse folosite: Numeric PROof, L’Orèal Paris şi Temptu.

Weekend frumos!

Credit foto: Jully Bucovanu

Model: Sabina Maria

 Machiaj de ocazie pentru ochii verzi

LIKE it & SHARE it!
0

Comments

comments

19 Comments on Machiaj de ocazie pentru ochii verzi

  1. alice wonders
    23 May, 2014 at 06:24 (4 years ago)

    Really nice, in special rujul. Nici modelul nu e de lepadat, ai avut pe ce picta 😀

    Reply
  2. Midsummer Blog
    23 May, 2014 at 08:08 (4 years ago)

    Doamne, am crezut ca esti tu cand am vazut preview-ul pe FB :)) Imi place ft tare rujul 🙂

    Reply
  3. Ioana
    23 May, 2014 at 09:10 (4 years ago)

    Foarte fain machiajul. Modelul e superb, iar rujul e WOW 😀

    Reply
  4. ElenaC
    23 May, 2014 at 09:17 (4 years ago)

    Cat de mult imi place! Machiezi din ce in ce mai frumos. Modelul seamana cu tine, parca ati fi surori. Pupici!

    Reply
  5. Macy
    23 May, 2014 at 09:21 (4 years ago)

    Superb machiajul, rujul mi se pare de vis si acum ma gandesc ca ar trebui sa fie in colectia mea si chiar ma bucur ca ai demontat mitul 😀

    Reply
  6. andreea
    23 May, 2014 at 12:52 (4 years ago)

    Buna! Ce ruj ai folosit? Multumesc

    Reply
  7. Elena
    23 May, 2014 at 16:51 (4 years ago)

    F frumos!

    Reply
  8. Liz Luca
    24 May, 2014 at 20:21 (4 years ago)

    Ce model superb!

    Reply
  9. Anca
    25 May, 2014 at 17:32 (4 years ago)

    Modelul este superb si chiar iti seamana! Nu sunteti cumva surori? 😛

    Reply
  10. Sabina
    30 May, 2014 at 12:39 (4 years ago)

    Va multumesc tuturor pentru complimente, dar in special ii multumesc Ioanei pe care o admir si o apreciez pentru munca si talentul ei, dar si pentru rabdarea si devotamentul de care da dovada. Desi semanam, nu suntem surori. A fost “dragoste la prima vedere” daca pot spune asa si ne-am apropiat repede. Cred ca si trusa ei de machiaj m-a iubit destul de mult:))))

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      31 May, 2014 at 08:18 (4 years ago)

      Copil frumos si drag, mi-e asa dor de tine!!!

      Reply
  11. Adina//SeptembrieJoi
    31 May, 2014 at 14:09 (4 years ago)

    Foarte frumos, are si ochii de un verde intens. Si ai mei au niste otnuri verzulii in lumina puternica, incerc de obicei sa ma orientez catre culori din spectrul mentionat de tine ca sa pun in evidenta verdele ala cat de mic.

    Reply
  12. maddysmakeupbag
    2 June, 2014 at 16:40 (4 years ago)

    Machiajul este superb, dar nu-mi pot lua ochii de la nuanta rujului. Incredibil! Great job! Kissez!

    Reply
  13. Adriana Silaghi
    6 March, 2015 at 13:54 (3 years ago)

    Ioana, asa machiaj superb nu ai facut pana acum!sau cel putin nimic nu m-a incantat pe mine atat de mult!

    Reply
  14. Ioana Dumitrache
    6 March, 2015 at 15:26 (3 years ago)

    Multumesc Adriana, dar este mai vechi. L-am facut acum un an. Te pup!!

    Reply