Cele 3 feluri preferate de mic dejun

Preferate de mine, normal! Ca orice om, am şi eu slãbiciunile mele, iar multe dintre ele din pãcate, sunt culinare ..şi matinale pe deasupra!

Obişnuiesc sã iau micul dejun aproape zilnic acasã, iar atunci când nu am timp îl iau în drum spre birou sau chiar la birou. Pot spune cã am câte un mic dejun pregãtit pentru fiecare dintre aceste locuri: acasã, drum şi birou 😀 Şi unde mai pui cã sunt şi preferatele mele! Dar hai sã începem!

  1. Acasã prefer un bol de lapte cu cereale. Dar nu crãnţãnele dulci, ci muesli cu fructe. Foarte hrãnitor şi delicios! Dar asta pot mânca numai acasã…

sursa foto

  1. Pe drum înhaţ repede un Activia de bãut (cu rodie sau simplu cu fibre) şi un pacheţel de biscuţi Belvita Start şi mã satur pâna la ora prânzului. Unde mai pui cã biscuiţii ãştia îţi dau o energie de zici cã-s bãgatã în prizã pentru cã elibereazã carbohidraţii treptat. Mie îmi plac cei cu Cereale şi Lapte şi cei cu Cereale şi Fructe, dar nici cei cu Afine nu sunt rãi 😀

  1. La birou, sau pe terasa unui restaurant (sã fiu sincerã, oriunde merge) prefer un cappucino cu vanilie (şi multã spumã) şi un croissant cu unt. Ah, ce-mi place! Dar nu face deloc bine siluetei 🙁

 

 sursa foto

M-am gândit sã scriu acest articol pentru cã am participat la un eveniment organizat de Kraft Foods – belVita Start City Tour – la care au participat peste 40 jurnalişti şi bloggeri, care au servit un mic dejun delicios, admirând în acelaşi timp cele mai frumoase obiective turistice din Bucureşti.

Care a fost scopul întâlnirii, sau mai bine spus plimbãrii? Ei bine, belVita Start doreşte sã atragã atenţia asupra importanţei micului dejun, care poate deveni un obicei plăcut şi firesc, ce ne ajută să începem o dimineaţă plini de energie. Principalul lucru pe care trebuie să-l luăm în considerare când alegem ce servim la micul dejun este să oferim organismului combustibilul atât de necesar din nutrienţii esenţiali.

Aşa cã, dragii mei, sunt de acord cu Kraft Foods: poţi lua micul dejun oriunde te-ai afla, iar eu v-am demonstrat acest lucru!

Voi luaţi micul dejun? Ce preferaţi sã serviţi de obicei la ore matinale?

Apropo, fiecare pachet de biscuiţi belVita are un cod care vã permite sã participaţi la acest concurs. Eu sper sã câştig, chiar am nevoie de o redecorare!

LIKE it & SHARE it!
0

Comments

comments

9 Comments on Cele 3 feluri preferate de mic dejun

  1. aqua_shell
    14 June, 2012 at 08:46 (8 years ago)

    Mie la micul dejun imi place sa mananc iaurt. fie ca mananc un Nutriday natural cu 2 feliute de paine prajita, fie ca-l mananc cu muesli si gem de fructe, trenbuie sa am iaurt :)) iar cand am mai mult timp sa mananc prefer sa imi fac doua oua ochiuri in putin unt in loc de ulei (stiu, gras, nesanatos) si apoi sa arunc niste ketchup peste ele. 😀

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      14 June, 2012 at 22:58 (8 years ago)

      Nu am incercat inca omleta cu ketchup :)))

      Reply
  2. roxana
    14 June, 2012 at 10:25 (8 years ago)

    Musli cu fructe au vreo 400 de calorii pe suta de grame.E foarte mult. Si hranitor da si nu prea. Mai bine mananci fructele in stare naturala decat deshidratate si fara vitamine.Si mai punand si laptele care are peste 40 calorii pe suta de mililitri, tu mancand un bol sunt vreo 300 de mililitri, deci in jur de 120-130 de calorii, plus cele 400 de la musli(asta daca pui doar 100 grame) se fac 520-530 calorii doar la micul dejun. E destul de mult sa mananci jumate din caloriile necesare zilnice doar la micul dejun.In plus dupa o anumita varsta calciul din lapte nu se mai asimileaza in corp. Il bei cam degeaba.Daca vrei neaparat lapte la micul dejun, sau seara mai bine ia lapte de soia(are de 4 ori mai mult calciu si proteina si nu e diluat cu tot felul de substante ca cel de vaca).
    Belvita am gustat si eu la un stand intr-un supermarket. Gustul nu m-a impresionat. In plus eu nu prea sunt de acord cu biscuitii astia la micul dejun luati din comert.Nu doar caloriile conteaza, ci si zaharul enorm din ele.
    Micul dejun ar trebui sa fie cel mai important. Multa lume ia moda de la francezi si mananca numai lucruri dulci.
    Eu am adoptat stilul mexicanilor. Ei la micul dejun mananca fructe taiate cubulete sau feliute pe o farfurie. Tai un kiwi si iti ocupa jumate de farfurie(vizual are efect fiind taiat caci ti se pare mai mult decat daca l-ai manca pasat sau ai musca din el) , mai pun si fructe de sezon. Chiar iti da energie si e si sanatos. Zilnic ar trebui sa mancam 5 legume si 5 fructe diferite. Eu fructele le mananc la micul dejun. Chiar nu sunt deloc de acord cu prostiile din comert.In plus ca energia de care zici ca ti-o da e de la continutul de zahar ridicat.
    Apropo te-am mai intrebat dar nu mi-ai raspuns. Cum mai merge cu slabitul?cate kg ai acum? te mai tii de program si mai mergi la nutritionist?

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      14 June, 2012 at 22:57 (8 years ago)

      Buna Roxana,

      Merge bine cu slabitul, cantarul o ia in jos si indica mai putin decat anul trecut 😀 Incerc sa ma abtin doar de la cele mai rele alimente si sa imi fac moderat toate poftele, iar regula cu ultima masa inainte de ora 19.00 este sfanta si functioneaza. Nu mai dau foarte multe detalii pentru ca nu vreau sa mai fac un jurnal de dieta, desi era interesant, dar uneori se intra cam mult in viata personala. In general merg pe principiul mic dejun bogat, pranz modest si cina saraca, asa ca imi permit sa mananc si 500 de calorii la micul dejun. Voi incerca si eu propunerea ta cu kiwi, mai ales ca este unul dintre fructele mele preferate, insa la micul dejun simt nevoia de ceva cald sau foarte consistent.

      Te pup!

      Reply
      • roxana
        15 June, 2012 at 00:21 (8 years ago)

        Iti urez succes.Sper sa ajungi la greutatea tinta.

        Reply
  3. Ral Diaconescu
    14 June, 2012 at 14:37 (8 years ago)

    eu iau micul de jun la birou :)) un esspresso scurt si o gogoasa 😀

    Reply
    • Ioana Dumitrache
      14 June, 2012 at 22:52 (8 years ago)

      Off, de cand nu am mai mancat o gogoasa… 8->

      Reply
  4. Laura
    14 June, 2012 at 16:53 (8 years ago)

    Roxana sunt de acord cu comentariul tau , mai putin intr-o masura …”se fac 520-530 calorii doar la micul dejun. E destul de mult sa mananci jumate din caloriile necesare zilnice doar la micul dejun” .
    Necesarul unei femei adulte este de circa 2.000 pe zi. Chiar daca suntem la dieta , se recomanda in jur de 1.200-1.300 . Mi se pare ca ai exagerat un pic , mai ales ca micul dejun descris de Ioana este totusi o alternativa sanatoasa .

    Reply
  5. roxana
    14 June, 2012 at 22:33 (8 years ago)

    Laura ma bucur ca esti de acord cu mine.
    Dar despre calorii , eu spuneam in idee de regim, nu de mentinere si alimentatie de zi cu zi. Chiar e mult ca din 1200 de calorii sa mananci peste 500 doar la o masa. Mai pune la socoteala ca majoritatea persoanelor mananca de cel putin 3 ori plus gustari. Daca mananca 500 dimineata, care intr-adevar ar trebui sa fie o masa mai consistenta dar nu e acelasi cu a fi foarte calorica, atunci la celelate 2 mese care de fel la toata lumea sunt mult mai bogate, ce mananca de maxim 250 de calorii?
    E o alegere si sa mananci mult mai usor la pranz si seara(Daca de incadrezi in acele 250 de calorii) dar mai corect ar fi sa fie totul echilibrat, cate 350-400 de calorii treptat consumate in 3 transe(dimineata , pranz si searA) si nu fac referire ca masa in sine ci a tot ce consumam in acele 5 ore intre mese(cu tot cu cafea,gustare,suc etc).

    Reply